שוטרי ופקחי השיטור העירוני בקריית מלאכי, זיהו במהלך פעילות ביקורת יזומה באתרי בנייה שנערכה ביום חמישי בשבוע שעבר בשיתוף עם משרד העבודה, עגורן אשר הרים ציוד כבד באופן המסכן את העובדים והשבים תחתיו, ברחוב בן גוריון בעיר. הפקחים הורו על הפסקת העבודה באתר, מנהל האתר נחקר ומפעיל העגורן נמלט מהמקום אך נתפס ונחקר אף הוא, האתר נסגר בתוקף צו מנהלי.

"אנו נמשיך ביחד עם משרד העבודה בפעילות ובביקורות יזומות באתרי בנייה, אשר נועדו לשמור על העובדים ועל האזרחים הנורמטיביים שומרי החוק, שלא יפגעו כתוצאה מאי שמירה על כללי בטיחות באתרים אלה", מסרה משטרת מרחב לכיש.

האתר בו התרחש האירוע היה מגודר שלא כראוי, ומנהל העבודה כלל לא היה בשטח, כנדרש על פי חוק, אלא בירושלים. השוטרים זימנו את מנהל העבודה למקום והוא נחקר. במהלך חקירתו הועלו בפניו כשלי הבטיחות, דיווח על כך הועבר לעיריית קרית מלאכי, ובסיום החקירה הוא הורחק מהאתר ל-5 ימים ונאסר עליו ליצור קשר עם המעורבים האחרים.

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

זו הפעילות היזומה הרביעית באתרי בנייה מתחילת השנה, במהלכה נערכות ביקורות הבודקות את העמידה בתנאי הבטיחות הנדרשים לשמירה על חייהם של העובדים במקום, ושל עוברי אורח היכולים אף הם להיפגע עת הם מזדמנים למקום.

במרץ השנה שלח מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית מכתב לרשויות המקומיות בישראל, המבהיר כי על הרשויות חלה חובה לפקח על היבטים שונים בבטיחות אתרי הבניה שבשטחן מתוקף פקודת העיריות. בחודשים האחרונים פועל גם לובי ציבורי הדורש מהרשויות המקומיות להגביר את הפיקוח על הבטיחות בבניה.

חברי ועדת העבודה והרווחה, חה"כ אלי אלאלוף (כולנו), חה"כ האלוף במיל איל בן ראובן (המחנ"צ) וחה"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת) בסיור פתע בשני אתרי בנייה באשדוד (צילום: דוברות ח"כ אלאלוף)

בתחילת החודש ערכו חברי הכנסת אלי אלאלוף, איל בן ראובן ועבד אל חכים חאג' יחיא סיור באתרי בניה באשדוד, בליווי אנשי קואופרטיב המנופאים של"י, ובו אותר מנוף ללא תסקיר – מסמך בו מפורטות הבדיקות התקופתיות הנדרשות ותאריך ביצוען –  שאסור לעבוד עליו. בעקבות ביקור חברי הכנסת, הופסקה עבודת המנוף. בסוף יוני סגרה משטרת רחוב אתר בניה לגביו קיבלה דיווח מארגון מפעילי עגורן צריח בישראל כי מופעל עגורן על ידי מפעיל ללא רישיון.

במרץ השנה קרס מנוף ברמת גן, בשטח עירוני. מפעיל המנוף נפצע באורח בינוני. באותו חודש נהרג הפועל גביד דלשד מארון בטון שהונף על ידי מנוף, נפל עליו מחץ אותו – בשטח ציבורי ליד הקריה בתל אביב. בפברואר השנה קרס מנוף בבת ים מנוף ופצע את המפעיל באורח קשה ושלושה עוברי אורח נוספים באורח קל עד בינוני – ביניהם ילדה.