דבר העובדים בארץ ישראל
הפגנת הנכים בתל אביב, 13 ביוני 2017 (צילום: תומר נויברג פלאש90)
קצבאות הנכות
"הסכמים צריך לכבד"

הדיון בקצבאות הנכות חוזר לבג"ץ: "צריך לשים קץ לסחבת ולזלזול".

ארגון "נכה לא חצי בן אדם" הגיש אתמול (ב') את תגובתו לבג"ץ בעתירה בנושא, בעקבות העיכוב ביישום ההסכמות שהושגו בנושא | יו"ר הארגון, אלכס פרידמן: "הנכים ניסו 'לשלם' במכולת עם 'הבעת הדעה של השרים' אך זו חזרה בחוסר כיסוי"

עדכון אחרון: 13.11.2017, 12:59

בעקבות העיכוב בקידום החקיקה שתעגן את ההסכם להעלאת קצבאות הנכות,הגיש אתמול (שני) ארגון "נכה לא חצי בן אדם" את תגובתו לבג"ץ בעתירה בנושא. העתירה, הטוענת כי סכום הקצבה הקבוע כיום לא מאפשר מחיה בכבוד, הוגשה חודש יוני השנה, על ידי עו"ד יהודה רסלר, מטעם שופטות בית המשפט המחוזי בדימוס, ציפורה ברון וברכה אופיר-תום, יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם", ארגון הגג של הנכים, ועמוס רון.

תגובת הממשלה, שהוגשה לבית המשפט בחודש אוגוסט השנה, טענה כי יש לדחות אותה על הסף, זאת משום ש"מקודמים תהליכים בנושא, ואין מקום להתערבות בית המשפט העליון". העותרים, שהמתינו לקידום ההליכים, מחזירים היום את הכדור לבית המשפט העליון על ידי הגשת תגובתם לכנסת ולממשלה. בין היתר נכתב בתגובה שהוגשה היום כי "הנכים ניסו 'לשלם' במכולת עם 'הבעת הדעה של השרים' אך זו חזרה בחוסר כיסוי. צריך לשים קץ לסחבת ולזלזול בנכים".

השופטות ציפורה ברון וברכה אופיר-תום ואלכס פרידמן (צילום באדיבות ׳נכה לא חצי בן-אדם).

מספר שבועות לפני תגובת הממשלה, הגישה הכנסת את תגובתה לעתירה, בה טענה כי יש לדחות את העתירה על הסף, זאת משום שהנתונים שהציגו העותרים לא מוכיחים שהנכים לא חיים בכבוד. "אין בנתונים הכלליים שצורפו לעתירה בדבר שיעורי העוני כדי לעמוד בנטל המוטל על העותרים לעניין זה".

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בעקבות הסערה הציבורית שעוררה התגובה, הבהיר היועץ המשפטי לכנסת, כי התגובה לבג"ץ "טוענת טענה משפטית – שאל לו לבית המשפט להתערב בנושא שצריך להיות מוכרע בכנסת ולא בערכאות. אך באותה נשימה מדגישה תגובת הכנסת  את חשיבות נושא קצבת הנכים ואת כוונת הכנסת להמשיך לדון בהסדרתו. מצוקתם של הנכים גדולה ואיננו מבקשים להקל בה ראש.. שיעור קצבת הנכות מצוי על סדר היום הציבורי ומתקיימים בו דיונים הן בממשלה והן בכנסת. יש לקוות שהליכים אלה יבשילו לכדי מציאת פתרונות ראויים".

בערב יום כיפור הגיעו נציגי ארגוני הנכים, בתיווך יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ובסיוע יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד), להסכם תקדימי להעלאת קצבאות הנכות בעלות תקציבית של 4.2 מיליארד שקלים. בישיבת הממשלה שנערכה בתחילת אוקטובר, בירך ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על ההסכם ההיסטורי, אך היום, כחודש וחצי אחרי, הממשלה אינה עומדת בהתחייבותה לקדם את הליך החקיקה בכנסת.

פגישת ארגוני הנכים בהסתדרות, 27/9/2017. מימין לשמאל: יו"ר הסתדרות עובדי המדינה אריאל יעקובי, יו"ר עמותת "נכה, לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן, יו"ר ארגון המורים רן ארז, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ראש מטה המאבק למען הנכים נעמי מורביה, מזכ"ל הסתדרות המורים יפה בן דוד, הממונה על תעסוקת עובדים עם מוגבלות בהסתדרות גיא שמחי. (צילום: אורן כהן, דוברות ההסתדרות.)

אלכס פרידמן, יוזם מאבק הנכים ויו"ר "נכה לא חצי בן אדם": אותי לימדו שהסכמים צריך לכבד. אנו עומדים שבועיים וחצי לפני יום הנכה הבין לאומי וחודש וחצי לפני ה-1 בינואר, התאריך בו ההסכם צריך לצאת לפועל, אך הצעת החוק טרם הונחה על שולחן וועדת העבודה והרווחה לדיון ציבורי. ראש הממשלה ושר האוצר אינם עומדים בהתחייבותם, שר הרווחה מביע התנגדות להסכם כי האגו שלו נפגע, והכנסת, כהרגלה, ממשיכה לשתוק. אנו מקווים כי בית המשפט העליון יתערב באופן מיידי וישים סוף לסאגה הזאת, שאינה מכבדת את מדינת ישראל.

בשבוע שעבר הודיעה סיעת המחנה הציוני כי תגיש הצעת חוק, המבוססת על ההסכמות שהושגו בין מטה מאבק הנכים ובין משרד האוצר,ומיועדת לאתגר את הקואליציה לעמוד בהתחייבויותיה לארגוני הנכים.  ועדת השרים לענייני חקיקה דחתה את הדיון בהצעה בחוד. יו"ר סיעת המחנה הציוני, יואל חסון, אמר בעקבות החלטת ועדת השרים כי "הממשלה ממשיכה להתחמק מהתחייבויותיה כלפי ציבור הנכים וממשיכה להפקיר את הנכים לחרפת רעב".

חסון הוסיף כי "לא יעלה על הדעת שהממשלה תדחה את הצעת החוק שכוללת את המתווה המלא עליו הסכימו גם הממשלה וגם נציגי הנכים, ונתניהו וביטן התחייבו לגביו שהנכים יראו את ההעלאה בחשבון הבנק כבר ב-1.1.2018. סיעת המחנה הציוני תיגש לועדת הכנסת על מנת שתעניק להצעת החוק פטור מחובת הנחה".

במחאה על העיכובים כתב בשבוע שעבר ח"כ אילן גילאון (מרצ), בעמוד הטוויטר שלו, כי "אם תוך 10 ימים לא נראה התקדמות בחקיקת ההסכם – הוא הופר", והוסיף כי הוא מתואם עם ההסתדרות וכי כל האופציות על השולחן.

ההסכמות שהושגו עם המדינה עוררו מחלוקת בקרב ארגוני הנכים. בעוד חלק מהארגונים, "הנכים הופכים לפנתרים" ביניהם, קראו להמשך המאבק, היו כאלה שטענו כי מדובר בהישג משמעותי, והטוב ביותר האפשרי בזמן זה. מנגד, גם במשרד האוצר נשמעו קולות המתנגדים להסכם, בטענה שאין למימונו מקור תקציבי.

ארגון הנכים הופכים לפנתרים, המתנגד כאמור להסכם,  ממשיך בחסימות הכבישים, בקריאה להשוואת קצבאות הנכות לשכר המינימום, והחל לאחרונה להתמקד בחסימת מתקנים אסטרטגיים, כדוגמת נמל אשדוד ונמל התעופה בן גוריון, ללא הודעה מוקדמת ולמשכי זמן ארוכים יותר.

נושאים קשורים:  בג"צ, המאבק להעלאת קצבאות הנכות, קצבאות הנכות, אלכס פרידמן
תגובות
×