דבר העובדים בארץ ישראל
menu
יום שישי כ"ה באייר תשפ"א 07.05.21
22°תל אביב
  • 17°ירושלים
  • 22°תל אביב
  • 20°חיפה
  • 18°אשדוד
  • 19°באר שבע
  • 28°אילת
  • 20°טבריה
  • 16°צפת
  • 20°לוד
  • IMS הנתונים באדיבות השירות המטאורולוגי הישראלי
histadrut
Created by rgb media Powered by Salamandra
© כל הזכויות שמורות לדבר העובדים בארץ ישראל
1 במאי 2021

מעובדי גוגל בארה"ב ועד התופרות בבנגלדש: 12 מאבקי עובדים מהשנה החולפת

135 שנה אחרי המהומות שהביאו לקביעתו של האחד במאי כיום הפועלים הבינלאומי, האיגודים המקצועיים בעולם ממשיכים להיאבק על זכויות עובדים, צדק ודמוקרטיה

הפגנת עובדי מזון מהיר מחוץ למשרדי הנהלת מקדונלד'ס בשיקאגו. (צילום: Christopher Dilts / Sipa USA)
יעל אלנתן
יעל אלנתן
כתבת עבודה וצרכנות
צרו קשר עם המערכת:

האחד במאי, יום הפועלים הבינלאומי, המצוין היום (שבת) שם במרכזו סולידריות בין ארגוני עובדים ומאבק למען תנאי עבודה טובים יותר. בשנה החולפת, 135 שנה אחרי מהומות היימרקט בשיקגו בעקבותיהן נקבע היום, ארגוני עובדים מסביב לעולם המשיכו להיאבק על זכויות במקום העבודה, דמוקרטיה וזכויות אדם.

האיגודים בבלארוס נאבקים על דמוקרטיה

גל מחאות פרץ באוגוסט האחרון נגד הנשיא אלכסנדר לוקשנקו, בעקבות טענות לזיופים בבחירות. עשרות בני אדם נעצרו בהפגנות הענק שנערכו ברחבי המדינה. אנשי האיגודים המקצועיים לקחו חלק פעיל במאבק הכללי. 42 מהם נעצרו בחודש נובמבר  בעיר קוסבה שבמחוז איבצביצ'י, אחרי שביקרו במוזיאון הנצחה לתדיאוש קושצ'יושקו, לוחם פולני שנאבק לחירות פולין וארצות הברית, ומסמל מאבק לשחרור ולעצמאות.

מעצר מפגינים בבלארוס, 15 לנובמבר 2020 (צילום: AP Photo)

העובדים בארה"ב ממשיכים להיאבק על העלאת שכר המינימום

המאבק המתמשך של תנועת "נאבקים למען ה -15", הדורשת שכר מינימום של 15 דולר לשעה, הובילה את הנשיא ג'ו ביידן להעלות את שכר המינימום לעובדי הקבלן של הממשל הפדרלי. ההישג מצטרף להבטחתו לבוחרים לקדם העלאה של שכר המינימום בכל רחבי המדינה.

הפגנת עובדי מקדונלד'ס השובתים במיאמי בדרישה להעלאת שכר המינימום ברשת ל-15 דולר לשעה. (צילום: David Santiago/Miami Herald/TNS/ABACAPRESS.COM)

העובדים במיאנמר מצטרפים לדרישה לחופש, צדק ושחרור

ההפיכה הצבאית במיאנמר הובילה לדיכוי של האוכלוסייה האזרחית הקוראת לדמוקרטיה. עובדים רבים, מנהיגי מקומות עבודה ופעילים מקצועיים, הצטרפו למאבק להשבת הדמוקרטיה.

מחאת מתנגדי ההפיכה הצבאית במיאנמר. (צילום: AP Photo)

עובדי אפליקציות המשלוחים נאבקים על זכויותיהם

מגפת הקורונה הביאה לגידול בשימוש באפליקציות משלוחים במקומות רבים בעולם. העלייה בשימוש הביאה לעלייה חדה במספר השליחים, מרביתם מועסקים כקבלנים עצמאים ולא כשכירים.

דו"ח של קרן פרידריך אברט הגרמנית מצא שבתקופה שבין 1 בינואר 2017 ל-20 במאי 2020, התרחשו 527 אירועי מחאה של שליחים. בין אם בהתנתקות מהאפליקציה ובין אם בהפגנות, השליחים השליחים ברחבי העולם נאבקים להכרה במעמדם כעובדים והסדרת הזכויות הסוציאליות המגיעות להם.

הפגנה של שליחי חברת Deliveroo הבריטית מסביב למשרדי מטה החברה בלונדון (צילום: AP Photo/Alastair Grant).

עובדי מחסן אמזון באלבמה ניסו להתאגד

ניסיון ההתאגדות ההיסטורי במחסן בעיירה בסמר נכשל,  למרות תמיכתו הפומבית של הנשיא ביידן, אך מאבקם נתן תקווה לכל עובדי שכר המינימום בארה"ב.

הפגנת תמיכה בהתאגדות עובדי מחסן אמזון באלבמה. (צילום: REUTERS/Lucy Nicholson)

נגלדש- נאבקים בשביל לחיות

איגודי העובדים בבנגלדש נאבקו השנה על זכויות עובדי ענף הטקסטיל שנפגעו מהפסקת העבודה בזמן משבר הקורונה. המאבק מתחבר גם ללחץ שמפעילים ארגוני העבודה לחדש את הסכם בנגלדש שמחייב את מותגים לתקני בטיחות ובריאות במפעלים.

קמפיין בינלאומי של 200 ארגוני עובדים וארגוני זכויות אדם מ-40 מדינות קרא למותגי האופנה לשלם תוספת של עשרה סנט למחיר שהם משלמים למפעלי הייצור על כל חולצה כדי להבטיח את ההישרדות של העובדים בענף בזמן משבר הקורונה.

עובדות מתלמדות במתפרה בבנגלדש. (צילום: AP Photo/A.M. Ahad, File)

נהגי אובר בבריטניה דורשים להיות עובדים מן המניין

בפברואר 2020 רשמו הנהגים ניצחון משמעותי במאבקם להיות מוכרים כעובדי החברה. בית המשפט הכיר בהם כעובדים של אובר, ולא כקבלנים עצמאים, ולכן יהיו זכאים לתשלום שכר מינימום וזכויות סוציאליות נוספות כמו חופשה בתשלום. הפסיקה המאיימת על המודל הכלכלי של החברה ויש בה השלכות כלפי כל כלכלת החלטורה.

נהגי אובר באיגוד נהגי האפליקציות חוגגים בעודם מאזינים להחלטת בית המשפט העליון בלונגון בנוגע לתנאי העסקתם (צילום: AP Photo/Frank Augstein)

נערים שהועסקו כעבדים במטעי קקאו נאבקים בחברות השוקולד בעולם

שמונה צעירים הטוענים שהיו עבדים בילדותם במטעי הקקאו של חוף השנהב, תובעים פיצויים מחברות השוקולד הגדולות בעולם, שהשתמשו בקקאו מאותם המטעים.

הצעירים טוענים שקיבלו מעט מאוד אוכל, עבדו שעות ארוכות והוחזקו בבידוד. התביעה הוציאה לאור את תופעת עבודת הילדים במטעי הקאקו שרק השנה רשמה הישג והפכה להיות האמנה הראשונה של ארגון העבודה הבינלאומי שאושררה על ידי המדינות החברות בו.

ילד בן 9 מייבש פולי קקאו בחוף השנהב. (צילום:by Jürgen Bätz/picture alliance via Getty Images)

 עובדי גוגל מתאגדים ומקימים רשת סולידריות בינלאומית

התאגדות עובדי החברה בארה"ב היא לא פחות מהיסטוריה. אבל עובדי ענקית הטכנולוגיה לא עצרו שם. בתחילת השנה, כשלושה שבועות בלבד לאחר הקמתו המתוקשרת של האיגוד שלהם, הקימו העובדים ברית עולמית שמטרתה להוות תשתית להתאגדויות עובדי החברה במדינות השונות.

התאגדות עובדי גוגל (צילום: alphaber workers union)

מאבק לשחרור הימאים שנתקעו  בגלל משבר הקורונה

כ-200 אלף  ימאים נתקעו על האניות שלהם אחרי התפרצות המגפה. נמלים לא הסכימו שירדו לחוף במדינות לא שלהם, וסגירת השמיים לא אפשרה להם לחזור בטיסות. הם לא ראו את הבית שלהם חודשים מרובים ורק מאבק של האיגוד המקצועי העולמי של עובדי התחבורה הביא להסדרים שאפשרו להם לשוב לביתם.

פעילות איגוד מקצועי באלג'יר שוחררו ממאסר בעקבות קמפיין בינלאומי

דלילה תאווט, ונמיעה עבד אל קאדר, מורות ופעילות באיגוד המקצועי באלג'יר, התנגדו לשלטונות ונעצר. 8,000 אנשים מרחבי העולם שלחו מכתבים לשלטונות באלג'יר דרך פלטפורמת לייבור סטארט והביאו לשחרורן.

פוסטר הקורא לשחרורן של דלילה תאווט, ונמיעה עבד אל קאדר (צילום: אתר לייבור סטארט)

צדק בשרשרת הייצור העולמית של שמן עץ הדקל

ארצות הברית עצרה משלוחים של שמן דקל ומוצריו מאחד היצרנים הגדולים בעולם אחרי שנמצאו אינדיקציות למגוון רחב של מקרי התעללות בעבודה, כולל אלימות פיזית ומינית ועבודת ילדים בכפייה במטעי הדקלים במלזיה.

עובדים במטעי דקלים במלזיה (צילום: shutterstock).

דבר היום כל בוקר אצלך במייל
על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר
תגובות